Mõõdistusprojektid, mis need on, milleks vaja, mida teada?

Mõõdistusprojekti pilt
Hoone mõõdistusprojekt on sisuliselt olemasolevast hoonest projekti koostamine. Räägin lähemalt mõõdistusprojektide olemusest, milleks neid vaja ning kuidas koostada.

Milleks mõõdistusprojekte vaja?

  • Oletame, et sul on vanemate poolt pärandatud vana talumaja. Tahaks korda teha ja plaaniks isegi juurdeehitust! Projekti puudumisel on aga keeruline midagi juurde ehitada. Õnnetuseks võib hoopis probleem kohaliku omavalitsusega tulla. Samas tahaks saada ka mingit visuaalset nägemust asjast, milline hakkab maja välja nägema pärast juurdeehitust…
  • Vajadus, miks mõõdistusprojekt koostada tekib siis, kui panna maja müüki. Konkreetne projekt, mis kajastaks olemasolevat olukorda puudub. Seega ei puudub teadmine kui suurt maja ma üldse kavatsen müüa! Korraliku projekti olemasolu tõstab mingil määral ka kinnisvara hinda.
  • Lähtudes seadustest võib maja kasutada alles pärast linnast või kohalikust omavalitsusest kasutusloa saamist. Kasutusloa taotlemine eeldab aga hoonest projekti.

Millest mõõdistusprojekt koosneb?

Mõõdistusprojekt on nagu eelprojekti väike vend. See pole nii mahukas, on hinnaklassis kõige odavam ning tema koostamine võtab kõige vähem aega. Mõõdistusprojekt koosneb olemasoleva hoone seisukorra kirjeldusest jooniste ning dokumentide abil.

Seletuskiri, milles on kirjeldatud mõõdistatava hoone konstruktsioone, vent- ja kütteseadmeid, kanalisatsioon, veevarustus, ruumide suurused, maja mahtu jpm.

Tehnilised andmed kirjeldavad täpsemini hoone mahtusid. Märgitud on maja kasulik pind, neto pind, ehitusalune pind. Samuti hoone kõrgus, pikkus ja laius.

Jooniste hulka kuuluvad asukoha plaan, asendiplaan, hoone põhiplaan, hoone lõige, hoone 2 külgvaadet ning 2 otsvaadet. Sõlmejooniseid ei peeta olemasolevate majade puhul oluliseks – tavaliselt ei minda mingit seina maha lõhkuma, et näha, mis seal sees on. Seega sõlmejoonised puuduvad.

Pilt mõõdistatud kõrvalhoone põhiplaan

Mõõdistatud kõrvalhoone põhiplaan Pöide vallas

Kuidas mõõdistusprojekti tegemine toimub?

On kaks võimalust, kas teostada mõõdistus ise või lasta teha seda vastavatel spetsialistidel. Ega midagi keerulist ole. Tarvis läheb vaja mõõdulinti, paberit, pliiatsit, fotokat ja/või kaamerat.
Alustan tavaliselt välismõõtude võtmisest. Kritseldan maja üles iga külje pealt ning mõõdan külje pikkused, akende asukohad, räästakõrguse, räästa ulatuse jms tarviliku. Mida paremini koha peal joonistan ja mõõdan, seda kergem on neid pärast arvutisse panna.
Pärast hoone väljast mõõtmist teostan sama ka sees. Seekord joonistan üles põhiplaani. Märgin peale aknad-uksed, küttekolded jms. Sama tuleb teha ka II korruse puhul.
Ülesmõõtma peab ka seinapaksused, ruumide kõrgused, vundamendi ehitust, kirjeldama seinte materjali, katuse katet ja trepiastmete hulka ning mõõtmeid.

Ülesmõõdistatud maja põhiplaan

Ülesmõõdistatud maja põhiplaan

Pärast kritseldamist võtan kaamera ning omaniku loal filmin üles kõik ruumid ja maja 4 külge. Lõpuks teen välguga pilte nt pimedatest kohtadest, kust kaameraga filmida ei kannata.

GPS süsteemiga võtan hoone asukoha, krundil paiknevad väiksemad hooned, kaevud, võrgud jms olulise.

Järgmiseks sammuks on kogu välitööde käigus kogutud materjali arvutisse sisestamine ning selle töötlemine projektiks.
Nagu ennem öeldud, mida täpsemini suudan ülesmõõdistada olemasoleva situatsiooni, seda kergem mul hiljem arvutis on.

Mõõdistamisele kulub (olenevalt projekti mahust) 2-6 tundi. Arvutis töötlemisele aga paar päeva, jällegi sõltuvalt projekti mahust. Lõpptulemusena valmib korralik mõõdistusprojekt.

 

Hoone külgvaade koos fotoga

Pöide vallas mõõdistatud kõrvalhoone. Külgvaade koos fotoga.

Kui vajad mõõdistusprojekti võta ühendust kohe!

Ava kontaktivorm

      Nimi (nõutav)
      

      Email (nõutav)
      

      Teema
      

      Teade
      

      

Ametlik nimetus: DP Projektbüroo OÜ
Äriregistri kood: 11217547
Arvelduskonto nr: 221031256246 Swedbank
Käibemaksu keskregistri nr: EE101102920
MTR registreeringud: Geodeetilised tööd nr.EEG000053 12.04.2006
Projekteerimistööd: nr.EEP000710 26.04.2006
Litsentsid: Geodeetilised ja kartograafilised tööd nr.595 MA 19.04.2006
Kutsetunnistused: Hoone energiamärgiseväljastaja III nr.045286 14.10.2009

This entry was posted in Blogi postitused. Bookmark the permalink.