Millest algab oma kodu rajamine?

 Ükskõik millise hoone rajamine algab planeerimisest. Mitte ehitamisest, mitte projekteerimisest, mitte läbimõtlematust raha kulutamisest. Selles postituses jagan teadmisi, mis võimaldavad raha arukalt säästa.

Maja ehitamine nõuab planeerimist

Enne kui ehituspoodi või projekteerija juurde tõttad, võta perega aeg maha ning kaalu, millist maja on just teile vaja.

Põhjus, miks tellitud projektid jäävad kuhugi riiulile ripakile tolmu koguma on tingitud otseselt ehitusmaksumusest. Ehitamine on kallis ning see nõuab palju planeerimist ja uurimist. Eeldusel, et maalapp on juba olemas võiks esimene samm ehitamise poole olla oma ressursside ja vajaduste hindamine.

Raha – kui suur on eelarve, mis võib projekteerimisele, ehitusele, tööjõule jms kuluda? Kus kohast see raha tuleb? Kas 30 aastane pangalaenust või on endal piisavaid rahalisi ressursse, et kogu asi valmis teha? Ära hinda oma rahakoti paksust üle. Inglise keeles on hea väljend: “we buy things, we don’t need, with money, we don’t have to impress people, we don’t like” eesti keeles: “ostame asju, mida me ei vaja, rahaga, mida meil pole, et muljet avaldada inimestele, kes meile ei meeldi.” Kas pool elu kestev võlg on väärt, et paista naabrist edukam?

Vajadused – kui suurt maja perel üldse vaja on? Tihti üritatakse maja suuruse arvelt kokku hoida. Võimalikult palju asju/seadmeid pisikestesse ruumidesse ära mahutada. Tulemus on nagu tikukarbid reas. Samas nagu ka raha puhul, pole mõistlik oma vajadusi üle hinnata. Hinnanguid tuleks teha teadlikult.

Materjalid – kui maja suuruse pealt kokku hoida väga ei tohiks, siis seda saab teha materjalide arvelt. Äkki võiks teha palkmaja asemel hoopis puitkarkassmaja. Puitkarkassmaja tuleb rahaliselt kordades odavam kui palkmaja. (Eeldusel, et tegu on elamuga, peab palkmaja kindlasti soojustama.)  Rookatus on kallis, äkki läheks siiski pleki peale? Palju kergem hooldada ning paigaldada. Seda kõike on lihtsam endale selgeks teha vastava eriala spetsialistidega. Muidugi uuri, mis materjale on kohalikul turul saada ja millise hinnaga need on.

Aeg – kui kiiresti peab maja valmima? Kas ehitus peaks juba sel aastal peale hakkama või saab selle järgmisse lükata?

Kokkuvõtvalt, hinda põhjalikult oma ressursse, vajadusi, võimalusi.

Kui tunned, kedagi, kes planeerib oma maja ehitust, siis jaga seda postitust temaga. Kopeeri lihtsalt link: http://dpprojekt.ee/millest-algab-oma-kodu-rajamine/ ja saada see talle. Võid kellelegi sõbraliku teene osutada. 🙂

 

This entry was posted in Blogi postitused and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.